Høyre- eller venstrehjernedominert? Test deg selv!

Illustrasjonsfoto: iStockphoto.com

Elisabeth, som skriver bloggen Innerst i veien, skrev et innlegg om stirring og snurring her om dagen. I innlegget viser hun til SilvaMetodens test for å avdekke om du er høyre- eller venstrehjernedominert. Jeg lot meg fascinere.

Testen er enkel. Man skal rett og slett se på en dame som snurrer. Spørsmålet er: hvilken vei snurrer hun? For det er det som er så fascinerende. Noen ser en dame som snurrer med klokken. Andre derimot ser en dame som uten tvil snurrer mot klokken. En tredje gruppe klarer ikke helt å bestemme seg for om hun snurrer med eller mot klokken. De blir nemlig kjent med et litt lunefult kvinnemenneske. Noen ganger snurrer hun mot høyre. Andre ganger mot venstre.

Nysgjerrig?

Prøv selv på nettsidene til SilvaMetoden

Ser du en dame som snurrer med klokken, altså mot høyre? Da er du høyrehjernedominert. Høyrehjernedominerte personer er kreative og intuitive. De er drømmere, og velger seg yrker som kunstnere, entreprenører, håndverkere og selgere.

Ser du derimot en dame som snurrer mot klokken, altså mot venstre? Da er du venstrehjernedominert. Det er blant disse vi finner de logiske og analytiske blant oss. De som blir regnskapsførere, revisorer, advokater og forskere når de blir store.

Hvilken vei tror du «min» dame snurret? Vel. Hun snurret ikke begge veier. Jeg har stirret på henne i det uendelige. Og hvor lenge jeg enn glor, så snurrer hun bare mot høyre. Med klokken. Jeg er med andre ord høyrehjernedominert. En drømmer.

Når jeg leser beskrivelsen av høyrehjernedominerte personer på SilvaMetodens nettsider kjenner jeg meg igjen. I alle fall til en viss grad. Må jeg da bare innse at evnen til logisk og analytisk tenking er totalt fraværende hos undertegnede? Er det derfor jeg ble tom i blikket da foreleseren på dagens studiesamling snakket om aktivitetsbasert kostnadskalkulasjon som om det var Guds gave til menneskeheten? Jøss. Det lover ikke godt.

Jeg trøster meg med at jeg tross alt kjenner meg litt igjen i beskrivelsen av venstrehjernedominerte personer også. Jeg vil for eksempel påstå at jeg har fokus på det jeg holder på med, og at jeg er opptatt av detaljer. I alle fall i gitte sammenhenger. At jeg i tillegg kan planlegge neste blogginnlegg samtidig som jeg rører i middagsgrytene med den ene hånden og snakker i telefonen med den andre (ja altså, jeg snakker jo ikke med hånden, jeg holder telefonen i den), det får så være. Det betyr vel bare at jeg har evner som spriker litt i alle retninger. Men hvorfor snurrer den hersens damen da bare mot høyre? Kan hun ikke ta seg bare en liten svippom mot venstre? Er det så vanskelig da? Argh!

Hvilken vei snurrer «din» dame? Med eller mot klokken? Og skal vi i det hele tatt ha noen tiltro til disse greiene? Hvis ikke, hvorfor ser ulike personer at damen snurrer forskjellige veier? Jeg blir ikke klok på dette, jeg.

0 comments
Prev post: Bloggere og Facebook-konkurranser: har du lest retningslinjene?Next post: En 5-åring opponerer

Related posts

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Om meg


Liv-Inger heter jeg, og er ei 48 år gammel storebarnsmor fra Tromsø. For gammel til å blogge? Absolutt! Bryr jeg meg? Absolutt ikke! Bloggen er mitt fristed. Her kan de lange (og noen ganger usammenhengende) tankene mine få surre fritt. Les mer om meg her

Tema